Konkurs na Rolnika Roku Regionu Bałtyckiego. 11.07.2015

Tegoroczna edycja na poziomie krajowym została rozstrzygnięta, ale bardzo zainteresował nas ten konkurs i rozwiązania proekologiczne jakie stosują rolnicy. Dlatego zachęcamy Was do zapoznania się z materiałem video:


Może w przyszłym roku i Ktoś z Was weźmie udział w konkursie. O środowisko naturalne musimy dobrze dbać, by służyło nam na co dzień, w pracy i do odpoczynku, by następne pokolenia miały szansę cieszyć się pięknem natury, zdrową żywnością i czystym powietrzem. Poniżej zamieszczamy informację współorganizatora konkursu. Przegapiliśmy termin zgłoszeń, minął 30 kwietnia, ale pamiętajcie o konkursie w przyszłym roku, a już teraz możecie zapoznać się z warunkami udziału.

ŻRÓDŁO: http://www.wwf.pl/co_robimy/morza_oceany_glowna/czysty_baltyk/konkurs_rolnik/

Edycja konkursu na 2015 rok rozpoczęta

Po raz kolejny, WWF we współpracy z organizacjami rolniczymi z regionu nadbałtyckiego organizuje konkurs „Rolnik Roku Regionu Morza Bałtyckiego”. W konkursie przewidziane są wysokie nagrody pieniężne.
Jest to już szósta edycja konkursu, którego celem jest pokazanie najlepszych, przyjaznych Morzu Bałtyckiemu praktyk, stosowanych w rolnictwie. Konkurs jest też doskonałą okazją, aby wyróżnić rolników prowadzących swoją działalność z poszanowaniem dla środowiska i Bałtyku, m.in. poprzez zmniejszenie ilości szkodliwych zanieczyszczeń emitowanych z ich gospodarstw, szczególnie związków azotu i fosforu, które są głównymi winowajcami zjawiska eutrofizacji morza, m.in. zakwitu sinic w okresie letniego wypoczynku.

O miano rolnika najbardziej przyjaznego środowisku będą ubiegać się rolnicy z dziewięciu krajów nadbałtyckich. W historii konkursu Polak już raz został jego zwycięzcą. Był nim Marian Rak, właściciel gospodarstwa z Dolnego Śląska.

Główna nagroda w konkursie, dla zwycięzcy etapu międzynarodowego - obejmującego kraje położone nad Bałtykiem – wynosi 10 000 euro. Ponadto, zwycięzcy polskiej edycji konkursu otrzymają nagrody w wysokości 1000 euro za I miejsce, 500 euro za II miejsce oraz 300 euro za III miejsce. Wyróżnione gospodarstwa otrzymają certyfikaty, które poświadczą o ich pro-ekologicznym profilu.

Zgłoszenia, które otrzymaliśmy w minionym roku w Polsce były na bardzo wysokim poziomie i świadczyły o znacznym zaangażowaniu uczestników konkursu w ochronę środowiska. W tym roku chcielibyśmy również zachęcić do udziału w konkursie rolników, którzy mogą stanowić przykład przyjaznego morzu gospodarowania substancjami odżywczymi. Do praktyk rolniczych przyjaznych środowisku morskiemu należą m.in.: stosowanie odpowiednio dobranej ilości nawozów naturalnych (obornik, kompost), płytka orka, strefy buforowe, oczka wodne, uprawa bezpłużna i inne.

Jak wziąć udział w konkursie?

Udział w konkursie jest bardzo prosty! Wystarczy, że osoba zgłaszająca się spełnia ; text-decoration: none; background: transparent;" href="http://awsassets.wwfpl.panda.org/downloads/kryteria_2015.pdf">kryteria konkursowe i wypełniony ; text-decoration: none; background: transparent;" href="http://awsassets.wwfpl.panda.org/downloads/formularz_2015.pdf">formularz zgłoszeniowy (w wersji elektronicznej lub papierowej) prześle na adres WWF Polska do 30 kwietnia 2015 r. Zapraszamy do udziału w konkursie! W razie pytań prosimy o kontakt: rolnikroku@wwf.pl